Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?
423 2016-07-12 09:25:43

Web sitesi içeriklerinin en önemli kısmı olan makalelerin,  yani yazılı içeriklerin kaliteli olması sitenizin arama motorlarında yükselmesi ve çok sayıda ziyaretçi tarafından süreklilik sağlanacak şekilde ziyaret edilmesi açısından önemlidir. Web sitesi içeriği oluşturmak adına yazarlık yapan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bu iş git gide daha popüler olmaya başlamış olsa da makale yazarlığının herkes tarafından yapılamayacağı bir gerçektir.

Yetenek İsteyen Bir İş

Makale yazarlığı, kompozisyon oluşturma bir yazı içinde konu bütünlüğü sağlama ve doyurucu içerik oluşturabilme adına belli bir seviyede yetenek istemektedir. Bu noktada yazarın okuma ve yazma konusunda kendini ne kadar geliştirdiği önemli olmaktadır. Kendine bu yeteneği kazandırmış olan yazarların, araştırma konusundaki hevesleri de oldukça önemlidir. Makale yazarken dikkat edilecek konuların başında içeriği zengin, konu tekrarı yapılmayan yazılar üretmektir.

Asıl Amacına Dikkat 

Makaleler herhangi bir konunun ispatlanması amacıyla yazılan yazılardır. Dolayısıyla hangi konuda yazarsanız yazın az ya da çok, ispat amacı taşıyor olmanız gerekir. İspat amacının tüm yazıya yansıtılması ve okuyucuya belirgin bir şekilde hissettirilmesi doğru olmaz. Bu sebeple makale yazarken bu konudaki dengeyi iyi ayarlamanız gerekir.

Anlatım Bozukluğu Bilginiz Yeterli mi?

Web sitesi içeriği olarak yazılan makalelerin bir dille zenginleştirilmesi yazının etkileyiciliğini artırır. Bu dili cümlenin anlamını bozmadan kullanabilmek ise ayrı bir beceri ister. Akıcı makalelerin yazımı, cümlelerin özne ya da nesne konusunda eksik olmaması ile ilgilidir. Bunun yanında özne ve fiil uyumu ya da nesne ve fiil uyumu hakkında bilgi sahibi olmanız göze batacak kadar kötü ve anlamsız cümleler kurmanızı engeller.

Noktalama Ve İmlayı Doğru Kullanmak

Makale yazarken dikkat edilecek konuların başında gelen noktalama ve imla konusu ne yazık ki dikkate değer görülen bir konu olmamaktadır. Oysaki cümlelerdeki vurgular tamamen noktala işaretlerinin kullanımı ile ilgilidir. Düzgün bir imla ise okuyucunun beğenisini ve yazarın kalitesini kanıtlar.

Konu Tekrarı Yapılmamalı 

Yazılı içerik oluşturmanın püf noktalarından bir tanesi de bir meseleyi aynı yazı içinde çok kere tekrar etmemektir. Bir ayrıntı yazı içinde en açıklayıcı şekilde bir kez verilmeli ve ona bir daha değinilmemelidir. Bunun yanında ayrıntıların ve konuların birbirlerine anlamsız olmayacak şekilde bağlanması gerekmektedir.

Anahtar Kelime Problemi  

Seo uyumlu makale yazımı makale yazarlarının büyük bir çoğunluğunun ne olduğunu tam olarak bilmeden yaptıkları yazımlar olmaktadır. Temel olarak Seo uyumlu makale yazımında, anahtar kelimelerin belli oranlarda yazı içinde geçmesi, başlığın anahtar kelime içermesi, gibi konular yer almaktadır. Ancak kısacık bir yazıya çoğu kez okuyucuya bilgi vermek adına değil de siteyi bir yerlerde yükseltmek adına konulan çok sayıda anahtar kelime ile hazırlanmış makalelerde ne okunabilirlik ne de buna yönelik bir amaç bulunmamaktadır. Dolayısıyla anahtar kelime olayının fazlaca abartıldığını söyleyebilmek mümkündür. 

Etiketler : Seo uyumlu makale,Makale yazarlığı,makale nasıl yazılır?,
Yorumlar
Yorum Gönder
Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanacak.