Arama Motorları Nasıl Çalışır?
236 2016-05-28 06:26:14

Arama motorlarının çalışma mantığı sayesinde, internetin engin bilgi içeriğinde aradığımız bir içeriğe alakalı ya da alakasız tüm konulardan sıyrılmış bir şekilde ulaşmamız mümkün olabilmektedir. Arama motorlarının indexleri yani hafızaları sayesinde, arama çubuğunda arattığımız herhangi bir konu daha kelime öbeği tamamlanmadan bize gösterilir. Bu hatırlama işleminin sağlanması ile aradığımız bilgilere çok daha net bir şekilde ve daha hızlı ulaşmamız sağlanmaktadır.

Arama Motoru Tarafından Hatırlanmak Ne İşe Yarar?

Dolayısıyla bir internet kullanıcısının sitenizi ziyaret etmesi için listelenen bir aramada ilk 10da yer almanız gerekmektedir. Çünkü birçok kişi çok zorunda olmadığı sürece arama listesinin 2. Sayfasına geçmek istememektedir. Bu yüzden içerikleriniz, arama motorunuz tarafından hatırlanabilir olmalıdır. Arama motorunun sizi hatırlaması, ne kadar sayfaya bağlantı verdiğiniz, içerik kaliteniz ve içeriklerinizde bulunan kelime dizini ile yakından alakalı bir durumdur.

Arama Motoru Örümcekleri

Arama motorları örümcek ağı prensibine göre çalışırlar. Web siteleri, kendi bağlantılarını içerikler yoluyla çok sayıda ilgili içerik üreten web sitelerine dağıtırlar. Arama motoru sizin bağlantınızın bulunmuş olduğu bir siteyi incelediğinde bağlantınız onun aklında kalır. Böylece birçok farklı siteden sizin bağlantılarınıza ulaşılır ve tüm bunlar hafızaya alınır. Bu şekilde arama motorları tarafından etkin bir şekilde hatırlanmanız söz konusu olur.

Anahtarlar Ve Farklı Yazımlar

Arama motorlarında yükselmek yani onlar tarafından hatırlanmanın bir diğer yolu ise, içeriklerinizdeki anahtar kelimelerin kullanımıdır. Aslında tüm bir içeriğin görsel yapısı sizin hatırlanmanız üzerinde önemlidir. Başlığın kullanımı, içerik içerisindeki farklı renkler, koyu yazılan kelimeler, harflerin büyük ve küçük kullanımları ve içeriğin kalitesi, bağlantı vermiş olduğunuz sitelerin içerikleri ve ele aldıkları konular sizin arama motoru tarafından hatırlanmanız üzerinde etkili olmaktadır. Arama motoru tüm bunlar ile ilgili bir arama motoru indexi oluşturmakta ve gerek bağlantı verdiğiniz diğer sayfalar gerekse içeriklerinizdeki farklı yazıma sahip kelime ya da kelime grupları ile bir dizin oluşturulmaktadır. 

İçerik Kalitesi Ve Özgünlüğü Neden Önemli?

Arama motorları web sitelerinizin incelenmesi tıpkı bir insan gözü ile inceleme şeklinde gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla bu noktada öne çıkan sadece anahtar kelimeler değil içeriğinizin özgünlüğü, kalitesi ve zenginliğindir.  Özgün içerik üretmeyen web siteleri arama motorlarının hafızasında yer edemez çünkü söz konusu içerik başka bir site tarafından kullanılmış ve arama motorunun hafızasında yer etmiştir. 

Etiketler : arama motorlarında yükselmek,Arama motorlarının çalışma mantığı,
Yorumlar
Yorum Gönder
Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanacak.