Sonbaharda Cilt Bakımı
193 2015-11-11 16:15:14

Son baharın gelmesiyle beraber yazdan kalma güneş lekelerinden, sonbaharın getirdiği kuruluktan yana kadınlar genellikle ciltlerine yoğun bir bakım programı hazırlamayı tercih etmektedirler. Bu aylarda genellikle ciltte pul pul dökülmeler yaşanır ve ciltte matlaşmaya rastlanır. Bu cilt bozukluklarını gidermek adına pek çok yöntem vardır. Burada önemli olan cilt tipinizi iyi tanımak ve ona göre kürler uygulamaktır. Cildinizi oldukça temizlemeli ve sonbahar koşullarına hazırlamasınız. Her akşam cilt tipinize uygun temizleyici ürünlerle - ister doğal ister kozmetik – düzenli olarak günlük kirlerden arındırmalısınız.

Kuru Ciltler Neler Yapmalıdır?

Kuru cilt tipine sahip kişiler özellikle sonbaharda ciltlerine yoğun nemlendirici ürünler uygulamalılardır. Haftalık ve günlük periyotlarla nem maskelerinden yararlanmalılardır. Her gece yatmadan önce bitkisel bakım yağlarından ve serumlardan yardım alabilirler. Kuru cilt tipine sahip kişiler günlük su tüketimine özen göstermelilerdir. Cildin su tutmasına adına kullandıkları ürünleri düzenli su içerek kalıcı bir hale getirmeleri mümkündür.

Cildi kuru kimselerde yaz çıkışı ciltte pullanmalara rastlanır. Bu gibi durumlarda cilde içeriğinde granül özelliği cildi tahriş etmeyecek düzeyde olan peeling ürünleri kullanılmalıdır. Ardından cilde nemlendirici etki yaratan ürünlerle de bakım uygulanmalıdır.

Kuru ciltlerin bir diğer olumsuz yanı yaşlanmaya ve çizgilenmeye müsait bir alt yapı bulundurmalarıdır. Yaşlanmayla erken tanışmamak adına nem serumlarından ve kremlerden düzenli olarak yararlanmak gerekmektedir.

Karma Ciltlerin Uygulamaları

Karma cilt tipinde yanak bölgesi kuru, T bölgesi yağlı bir cilt tipi gösterir. Bu durumda her iki yapıya uygun hazırlanan ürünlerden yararlanmak gerekmektedir. Yanaklara nemlendirici. T bölgesine ise arındırıcı ürünler kullanılmalıdır. Her cilt tipinde olduğu gibi karmada da cildi düzenli olarak temizlemek gerekmektedir. Karma cilde uygulanan ürünlerin tercihi özenle olmalıdır. Yağlı olan ürünleri T bölgesine uygulamak daha da yağlanmaya neden olur ve kurutucu ürünler de yanaklara uygulanırsa daha da kurumasına ve pul pul dökülmelere neden olur.

Yağlı Ciltlerin Sonbahar Bakımı

Sonbaharın gelmesiyle beraber serinleyen havalarla beraber yağ salınım şekli düzensiz olmaya ve rahat olmamaya başlar. Bu durumda ciltte yoğun olarak sivilcelenme sorunları baş gösterir. Cilt tipi yağlı olan kişiler mutlaka günlük bakımlarda salisilik asit içerikli temizleyicilerden yararlanmaları gerekmektedir. Ardından bir tonik yardımıyla cildin sıkılaşmasını ve tazelenmesini kolaylaştırabilirler.

Yağlı ciltler duş sonrası ciltlerine arındırıcı pek çok maske uygulaması yapabilirler. Bu şekilde gözeneklerin temizlenmesini sağlarlar ve cildin yağlı görünümden uzaklaşmasını sağlıklı ve mat görünmesini sağlarlar. Bu cilt tipine sahip kişiler kesinlikle yağ içerikli ürünlerden uzak durmalılardır.

Yaz Çıkışı Cilt Sorunlarına Çözüm

Sonbaharın gelmesiyle beraber yazın kalıntılarından kurtulmak gereklidir. Yazdan kalan kuru ciltlerde daha da kuruma, yağlı ciltlerde yoğun sivilcelenme, lekeye yatkın ciltlerde yoğun lekelenmeler kontrol altına alınmalıdır. Güneşten korunmak oldukça önemlidir. 

Etiketler : Kuru Ciltler Neler Yapmalıdır?,Karma Ciltlerin Uygulamaları,cilt bakımı,
Yorumlar
Yorum Gönder
Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanacak.