Eğitimde Öğrenci Öğretmen İlişkisi
155 2015-11-07 17:14:12

Eğitim aileden sonra okulda devam eder ve bu süreç çok uzun yıllar devam eder. Çocuk özellikle ilköğretim devresinde iyi bir öğretmene denk düştüyse eğitimi açısından en büyük zenginliği kazanmış demektir. Bu çocukluk dönemlerinde öğretmeni ile iyi diyolog kuran çocuk ileride bir çok olumlu şey kazanabilir. Eğitimde öğretmen öğrenci ilişkisi karşılıklı sevgi ve dayanışmaya dayalı olmalı. Korku üzerine kurulan bir ilişki çokta sağlıklı değildir. Eskiden öğretmenler bir korku mekanizması gibi görülür ve öğrenci öğretmeninden korkardı ve bu nefrete yol açacağı için okuldan soğumasına okumaktan nefret etmesine neden olabilir. Karşılıklı sevgiye dayanan ilişkide ise çocuk özgüven kazanır. Değerli olduğunu hisseder ve ileriki yıllarında daha başarılı olmak için kendinde o özgüveni bulur. Bunun için eğitimcilerin bu konuda hassas davranmaları ve öğrencileri ile olan ilişkilerini sağlam yapmaları gerekir. Bu zor ve sabır isteyen bir süreçtir. Ama unutmayalım ki sabır acıdır ama meyvesi tatlıdır.

Öğretmen Öğrencisini Tanımalı

Öğretmen bir eğitimci olarak öğrencisini çok iyi tanımalıdır. Öğrenci öğretmen ilişkisi bu sayede daha güzel bir zemine oturur. Öğretmen öğrencisini ne kadar iyi tanırsa o kadar yaklaşımı daha doğru olur. Örneğin her öğrenci aynı derecede dersi anlayamayabilir ve ya birtakım sorunları olan öğrenciler derse odaklanma sorunu yaşayabilirler. Öğretmen bu durumları iyi bilirse ona göre davranır. Öğretmenin aynıymış gibi her öğrencine aynı davranması ve aynı performansı beklemesi doğru bir yaklaşım değildir. Eskiden tekli zeka kavramı varken şimdi çoklu zeka kavramı denen bir şey vardır. Bu kavrama göre de her çocuğun yetenekli olduğu alanlar farklı olabilir. Kimi çocuğun sayısal zekası yüksektir, sayısal derslerde başarılıdır, kimi çocuğunda görsel zekası yüksektir resim dersinde yeteneklidir. Buna sosyal zeka gibi daha pek çok zeka çeşitleri eklenebilir. Yani her çocuğun farklı özelliklere sahip olduğu düşünülürse çocuklar üzerindeki baskı da kaldırılmış olur.

Öğretmen Veliler İle Temas Halinde Olmalı

Öğretmen veliler ile temas halinde olarak öğrencisi ile çok daha sağlıklı bir ilişki kurabilir. Velisi ile birlikte hareket ederek varsa bir problemi beraber çözebilirler. Öğretmen veli ilişkisi ne kadar iyi olursa öğrencinin sorunları o kadar çabuk çözülür. Öğretmen ve veli karşılaşılan sorunu birlikte çözmek için istişare ederler ve ortak bir karara varırlar. Böylece çocuk için en doğru karar alınır ve o şekilde çocuğa yaklaşılır. Öğretmen ve velinin çözemediği sorunlarda ise bir üçüncü yerlere müracaat edilebilir. Rehberlik öğretmenleri, pisikolog gibi. Sorunu el birliği ile çözerek çocuğa en iyi şekilde yardım edilir.

Öğretmen İşini Özveriyle Yapmalı

Öğretmen eğitim yolunda çıktığı bu yolculukta işini severek ve özveri ile yaparsa o derece iyi nesillerin yetişmesine katkıda bulunur. Eğitimde özveri fedakarlık isteyen ve sevgiye dayanan bir iştir. Bu işi en çok annelerimiz yapar. Sonrada işini seven ve hakkını vererek yapan değerli öğretmenlerimiz. Öğretmen işinde çıkar ilişkisi gütmeden her öğrencisine eşit muamalede bulunarak yaklaşırsa işinin hakkını vermiş olur ve ileride yetiştirdiği fidanların kocaman bir çınar olduklarını görmek onun için alınabilecek en büyük karşılıktır. Böyle eğitimcilerin her yerde olduğunu hayal edersek ne kadar güzel bir dünyaya sahip olacağımız tahmin etmek hiç zor olmasa gerekir.

Etiketler : Eğitimde öğretmen öğrenci ilişkisi,Öğrenci öğretmen ilişkisi,Öğretmen veli ilişkisi,
Yorumlar
Yorum Gönder
Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanacak.