Mars Kolonisi Yarışmasında Türkler Finalde
319 2015-11-12 22:23:51

Son bir ayda Mars gezegeni ile ilgili yoğun gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Marsta su var mı? NASA’nın yapmış olduğu gezegende sıvı su bulundu açıklaması ile beraber yaşam umudunun olduğuna dair daha fazla umutların artmış olduğu kızıl gezegen için daha fazla yerleşik hayat için çalışmalar da başlamıştır. Bu konuda düzenlenen ‘Mars Kolonisi Mimari Tasarım Yarışması’ içerisinde toplam olarak 168 uluslararası tasarımcı ve mimarların projeleri yarıştı. Yarışma içerisinde ABD’de yaşayan Türk Mimarlar Güvenç Özel’in projesi bu yarışma içerisinde finale kalarak dördüncü olmayı başarmıştır.

Yarışmanın Konusu

Araştırma ekipleri içerisinde üç boyutlu baskı tekniğiyle beraber 4 astronotun yaşamını tam olarak sürdürebileceği 100 metrekarelik durumda yer alan bir mekan tasarlaması ile beraber üretilmesiyle ilgili olarak farklı raporlar isteyen NASA, seçimini gerçekleştirdi. Seçim sıralaması içerisinde belirleyici olan kriterler inşa edilme durumu, malzemelerin Mars’ta yaygın olacak şekilde yer alabilmesi ve koloninin tam olarak güvenliğini sağlayacak şekilde bulunmasıydı.

Jüriden Tam Puan

Marsta yaygın olarak yer allan bazalt kayaları işleyerek lif malzeme haline tam olarak dönüştürülmesini gerçekleştiriyor. Proje ne içeriyor? Özel’in ekibi, bu proje içerisinde fotosentezi taklit gerçekleştiren yapay bir sistem içerisinde Mars atmosferinde yer alan karbondioksit, karbon ve oksijeni atomları içerisinde ayrıştırmaktadır. Ayrışmış durumda yer alan karbon, daha sonra karbon fiber koşulları olarak işlenmekte ve oksijen durumu depolanarak astronotların kullanımına sunuluyor.

Bu Proje Neyi Amaçlıyor?

İşlenmiş durumda yer alan bazalt ve karbon lifleri, robotlar sayesinde örülüyor. Robotların programlanması ile beraber kendi kendini tam olarak yönetecek şekilde hareket ederek tasarımı inşa ediyor. Tasarlanan hammaddenin lifleri içerisine örülmüş olarak yer alması enerji veri akışının tam olarak iletilmesini sağlıyor.

Etiketler : Marsta su var mı?,Mars Kolonisi Mimari Tasarım Yarışması,Mars Kolonisi Yarışması,
Yorumlar
Yorum Gönder
Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanacak.